חקירה פלילית

חקירה פלילית בישראל יכולה להיערך הן על ידי המשטרה והן על ידי רשויות נוספות אחרות כמו רשויות המיסים השונות, הרשות לניירות ערך, יחידת לה"ב וכדומה. ישנם מקרים בהם החקירות הללו משולבות בין כמה יחידות שונות ובכל מקרה, לא משנה היכן מבוצעת החקירה ועל ידי מי, יש שתי חובות חשובות שעל החוקרים לבצע ממש בתחילתה של החקירה:

  1. חובה להזהיר את החשוד בנוגע לחשדות בגינן הוא נחקר.
  2. חובה ליידע אותו כי הוא זכאי להתייעץ עם עורך דין או לשמור על זכות השתיקה.

הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי טרם החקירה הינה חשובה לאין שיעור. על פי התפיסה של בתי המשפט בישראל היום החקירה הפלילית הראשונה שבוצעה היא הקובעת. גם אם יתחרט הנחקר מאוחר יותר וישנה את גרסתו, עדותו המאוחרת תחשב "עדות כבושה" – משמע עדות שתציל אותו מהמצב אליו נקלע ולא האמת. ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין קודם החקירה הראשונה וכבר מראש לדעת מה נכון לכם לעשות במצב אליו נקלעתם.

התנהלות נכונה במהלך החקירה

חוקרים פליליים הינם אנשי מקצוע מנוסים מאוד אשר לא מעט פעמים מצליחים בצורה מקצועית וחכמה לגרום לחשודים לדבר ולתת מידע שיהיה להם קשה מאוד להתחמק מההשלכות של כך מאוחר יותר.

לא מעט פעמים חשודים מוסרים מידע שכלל לא היו צריכים למסור ומגדילים את החשדות נגדם, טועים בתאריכים או זמנים בשל הלחץ הנפשי ואפילו מודים במעשה, כאשר לתקן את מה שנאמר בחקירה הראשונה יהיה קשה מאוד בהמשך התהליך הפלילי.

שמירה על זכות השתיקה

אמנם החוק הישראלי מאפשר לחשודים להחליט על שמירה על זכות השתיקה בזמן חקירה פלילית, אך ישנם מקרים בהם הזכות הזו טומנת בחובה מחיר כבד מאוד ולכן זה לא תמיד נכון. שתיקה בחקירה יכולה לגרום להעצמת החשדות נגד הנחקר, ואף תפחית את אמינות דבריו המאוחרים יותר בפני בית המשפט.

לכן, ברגע המעצר או הזימון לחקירה חשוב מאוד לבקש להתייעץ עם עורך דין פלילי, למסור לו את כל המידע, לקבל ייעוץ לפני חקירה ולפעול לפי העצות הללו. כך תוכלו להיות בטוחים כי החקירה תתנהל בצורה שתתרום לכם בעתיד, ולא תזיק.

טיפים להתנהלות נכונה בזמן החקירה הפלילית

קיבלתם זימון לחקירה פלילית במשטרה? יש לנו כמה טיפים שיעזרו לכם להתנהג בצורה נכונה יותר במהלך החקירה ויוכלו לסייע לכם מאוד לא רק במהלך החקירה, אלא גם אחריה:

  1. שמירה על ערנות וריכוז – התפקיד של חוקר במשטרה הוא להתיש את החשוד, לעייף אותו ולגרום לו להוציא כמה שיותר מידע. החוקרים עוברים הכשרות רבות אשר מלמדות אותם כיצד להביא את הנחקרים למצבים בהם הם מאבדים את הריכוז או העירנות שלהם ולבסוף מוסרים מידע אשר מסייע רבות לחקירת המשטרה. לכן, במהלך חקירה פלילית חשוב מאוד לשמור על עירנות מלאה, לא ליפול במתק הלשון של החוקרים או במשחקי חקירה שונים ולשים לב לכל פרט קטן אשר יכול להשפיע על החקירה ולכל תשובה אותה אתם מספקים. לכן גם חשוב להתייעץ עם עורך הדין שלכם טרם החקירה, מה שיסייע לכם להיות מוכנים יותר לשאלות החוקר ולדעת כיצד להתמודד עם החוקרים וכיצד לספק את התשובות הנכונות ביותר.
  2. חתימה על פרוטוקול החקירה – על פי הדין הישראלי חוקרי המשטרה מחוייבים לנהל פרוטוקול חקירה מקיף ולתעד את כל מה שנאמר ונעשה בזמן החקירה. בסיום החקירה הנחקר נדרש לחתום על הפרוטוקול. גם אם אתם עייפים מאוד, מותשים מאוד ורק רוצים לסיים את העניין, אל תתנו לחוקרים להוליך אתכם. לפני שאתם חותמים על פרוטוקול החקירה וודאו כי הוא מדוייק לחלוטין, שאין בו חוסרים או ניואנסים קטנים ולא מדוייקים וכל דבר שיכול להציג את מהלך החקירה באור שונה ממה שבאמת היה שם. במידה ואכן קיימים כאלו, דרשו מהחוקרים לבצע את התיקונים לפני שאתם חותמים.

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.