כתב אישום

הוגש נגדכם או נגד אדם הקרוב אליכם כתב אישום? אם כן, עליכם לפנות אלינו מוקדם ככל האפשר.

הגשה של כתב אישום של מדינת ישראל נגד אזרח היא מלחיצה וקשה מאוד. כל חשוד אשר מוגש נגדו כתב אישום ניצב מול מלחמה קשה על חייו ועל העתיד שלו, וללא עורך דין פלילי מקצועי לידו יהיה לו קשה מאוד לצאת מהמקרה המדובר בצורה טובה או להפחית את הענישה הצפויה לו.

מה זה כתב אישום?

כתב אישום הינו תביעה של המדינה נגד אזרח אחד או יותר. התביעה הזו מוגשת באמצעות תובע מדיני מוסמך מטעם הפרקליטות או אגף התביעות המשטרתי אל בית המשפט, ובית המשפט עורך דיונים בנושא כאשר מצד אחד ניצבת פרקליטות המדינה ומהצד השני האזרח ועורכי הדין המגנים עליו.

קבלת חומרי החקירה

השלב הראשון שיש לבצע בעת שמוגש כתב אישום הוא לקבל את כל חומרי החקירה. בעת הגשת כתב האישום פרקליטי ההגנה זכאים לקבל מהמשטרה את כל חומרי החקירה כך שהם יכולים ללמוד את חומר הראיות לצד סיפורו של הנאשם ולהבין כיצד לספק לו את ההגנה הטובה ביותר.

מחיקת כתב אישום

כן, זה אפשרי, והצלחנו לבצע סגירת תיק פלילי ומחיקת כתב אישום זאת פעמים רבות. בלא מעט מקרים כאשר עורכי הדין הפליליים המומחים שלנו בוחנים את חומר הראיות הם מוצאים סתירות, ראיות שהושגו בצורה שאינה חוקית, חוסר סמכות מקומית או עילות נוספות אשר יכולות להיות קבילות בבית המשפט ולהוביל למחיקה של כתב האישום על ידי בית המשפט או חזרה של התביעה מכתב האישום וביטול שלו או תיקון של סעיפי האישום בסעיפים חמורים הרבה פחות וכך להקל משמעותית על הענישה.

אפשרות אחרת היא התדיינות עם הפרקליטות בנוגע לעסקת טיעון לצד טענות מוצדקות וחזקות מטעם ההגנה וכך להשיג עבור הנאשם עונש מופחת והוגן יותר.

חשיבות הליווי המשפטי עוד לפני הגשת כתב האישום

בדרך כלל עוד בטרם הגשת כתב האישום החשוד יוזמן לחקירה במשטרה, וחשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה ולקבל ליווי כבר מהשלב הראשוני הזה, מה שיכול להיות רב משמעות בהמשך הדרך.

מה כולל כתב אישום?

  1. עובדות – פרק הכולל תיאור של העובדות אשר על בסיסן החשוד מואשם. בפרק זה חובה לציין את מועד ביצוע העבירה בה החשוד מואשם, המיקום בו בוצעה העבירה, קשר בין כמה גורמים המופיעים בכתב האישום, הנזקים אשר נגרמו כתוצאה מאותה עבירה ועוד. בנוסף, במקרים בהם לעיסוקו של הנאשם יש משמעות לעניין, העיסוק שלו יצויין אף הוא בפרק העובדות.

חשוב להדגיש כי פרק זה כולל עובדות בלבד, ולא ראיות המבססות את העובדות הללו. לא ניתן להציג בו עובדות שהושגו בדרך אשר הופכת אותן ללא קבילות בפני בית המשפט.

  1. הוראות החוק הרלוונטיות – התייחסות לחקיקה הרלוונטית לכתב האישום, העבירות אשר עליהן עבר הנאשם בהתייחס לחוק ובהתאמה אליו, וכאשר מדובר בכמה עבירות מאותו הסוג יצויין מספר העבירות או "ריבוי עבירות" במקרה והמספר המדויק לא ידוע.
  2. רשימת עדי התביעה – בכתב האישום חייבת להיות רשימה של עדי התביעה, גם כאלו אשר התביעה מאמינה כי דבריהם נכונים לחלוטין, וגם כאלו שהתביעה חושבת כי האמת נכונה בחלק מדבריהם ומבקשת מבית המשפט להתייחס רק לחלק האמיתי.

חשוב לדעת כי לאחר שהנאשם משיב לכתב האישום, כל שינוי ברשימת עדי התביעה מחייב החלטה של שופט ועורך הדין של הנאשם יול להתנגד לשינויים הללו.

תוך כמה זמן מוגש כתב האישום?

על פי חוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב – 1982 ישנה הסדרה של תקופת התיישנות והחוק קובע כי לאחר תקופה נקובה מביצוע של עבירה מסויימת כבר לא ניתן להגיש כתב אישום. בדרך כלל על עבירות חמורות תקופת ההתיישנות היא ארוכה, ועל עבירות קלות היא קצרה יותר.

לכל עבירה יש חוק התיישנות הנוגע אליה אך חשוב מאוד לדעת כי גם במקרה שלא חלפה תקופת ההתיישנות, אבל חלף הרבה מאוד זמן מאז שהתחילה החקירה המשטרתית בעניין, הדבר יכול להוביל לביטול כתב האישום על ידי בית המשפט.

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.