חשיפה לשמש בעבודה

החום הישראלי בקיץ הוא כבד מאוד, ובמדינה בה יש תקופה ארוכה של ימי קיץ חמים במהלך השנה, יש מודעות גדולה מאוד לנזקים בריאותיים אשר יכולים להיגרם כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש מבלי שתהיה לאדם מספיק הגנה.

לכן, במקרים של חשיפה לשמש בעבודה ישנה שאלה מתי יהיה ניתן לקבוע כי נזקים אשר התרחשו כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש יהיו יכולים להיחשב בתור תאונת עבודה.

על פי החוק הישראלי – מהי תאונת עבודה?

על פי החוק במדינת ישראל תאונת עבודה הינה אירוע חד פעמי, ואירוע שהוא בלתי צפוי, אשר מתרחש במהלך העבודה או במסגרת העבודה (לדוגמא, בנסיעות מחוץ למקום העבודה אך לצורך העבודה) ואותו אירוע הוביל לפגיעה גופנית או נפשית ממושכת עבור האדם הנפגע. לרוב, תאונות עבודה הן פגיעות מיידיות וממשיות כמו חבלות ומכות שונות מנפילה ותאונות דומות.

יחד עם זאת, תאונות עבודה יכולות לכלול גם מקרים של פגיעות גופניות אשר אינן עונות על הסימנים שהזכרנו בפסקה מעלה, ומחלת סרטן העור או מחלות דומות המגיעות כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש בעת העבודה עונים על כך.

פסיקה על דרך המיקרוטראומה

על פי ההגדרה הראשונית והיבשה, תאונת עבודה הינה אירוע פתאומי וחד פעמי. תאונה או אירוע אשר גורמים לפגיעה בעובד ויש לו סימנים מובהקים של מכה או טראומה מאותו האירוע. יחד עם זאת, בהתייחסות אל תאונות עבודה או מחלת מקצוע ניתן לכלול גם מקרים של פגיעה על דרך המיקרוטראומה – סדרה של פגיעות קטנות אשר כל אחת מהן לא מייצרת פגיעה משמעותית אך הפגיעה המשמעותית מגיעה בשל הנישנות שלהן פעם אחר פעם.

לכן בפסיקה ניתן לראות מקרים בהם הוגדרה חשיפה לשמש בעבודה כתאונת עבודה בדרך הזו, אך חשוב להבין כי מדובר בדרך מורכבת יותר וחשוב לדעת להציג את המקרה בצורה נכונה ולאסוף באופן מקצועי את כל החומרים ולכן חשוב מאוד לפנות לשירות משפטי מקצועי אשר ילווה אתכם לאורך כל הדרך.

מה נדרש להוכיח?

על מנת שיהיה ניתן לקבוע כי היתה קיימת חשיפה לשמש בעבודה אשר תחשב בתור תאונת עבודה, יש להוכיח כמה דברים:

  1. במהלך העבודה נגרמו מספר רב של פגיעות זעירות אשר חזרו ונשנו ויחד הצטברו לכדי פגיעה רבה ומשמעותית יותר אשר משפיעה לרעה על כושר העבודה של העובד.
  2. תדירות הפגיעות לא חייבת להיות קבועה, אך חשוב שתהיה חזרתיות תכופה ולפרק זמן ממושך.
  3. הצגת חוות דעת רפואית אשר מעידה על כך שקיים קשר סיבתי בין התנועות הזעירות החוזרות ובין תנאי העבודה של העובד לבין המחלה או הפגיעה מהם סובל העובד כרגע.
  4. התייחסות אל היחס בין ההשפעה של תנאי העבודה של העובד לבין הפגיעה ממנה הוא סובל.

למה חשוב לפנות קודם כל אל עורכי דין מקצועיים במקרים של חשיפה לשמש בעבודה שהובילה לנזקים?

יצירת הוכחה והקשר בין העבודה הממושכת תחת השמש הקופחת לבין סרטן העור או הפגיעה שנוצרה היא מורכבת, במיוחד כאשר מדובר בתורת המיקרוטראומה. לא מעט אנשים אשר מבינים כי הם יכולים להיות זכאיים לסיוע וגמלאות מהביטוח הלאומי, פונים מיד אל הביטוח הלאומי בעצמם ומנסים לעבור את התהליך הזה לבד, אך מהר מאוד מגלים כי מדובר בתהליך מאוד מורכב.

עבודה מול הביטוח הלאומי היא קשה ומלאה בבירוקרטיה וניואנסים קטנים שלא כל אחד מכיר. כאשר מבצעים את התהליך הזה לבד, ולעיתים בשל חוסר ידע בלבד, עלולים להגיע למצב בו התביעה לא תתקבל ואז הגשת ערער וכניסה אל וועדות חוזרות היא הרבה יותר מורכבת.

לכן, במידה ואתם, או אדם קרוב ויקר לכם, סובל מנזקים של חשיפה ממושכת לשמש בעבודה, הדבר הטוב והנכון ביותר שאתם צריכים לעשות הוא לפנות אלינו.

הצוות שלנו יעבוד יחד אתכם על מנת לבדוק היטב את המקרה, לאסוף את כל ההוכחות הנדרשות, לייצג אתכם בכל דבר לו תהיו זקוקים וילווה אתכם לאורך כל הדרך עד למיצוי כלל הזכויות המגיעות לכם מהמדינה דרך המוסד לביטוח הלאומי בצורה הטובה ביותר, בין אם זה דרך גמלאות שונות, אובדן כושר עבודה וכל דבר דומה.

בנוסף, אם יש לכם ביטוחים משלימים פרטיים נבדוק גם אותם ואת כל האפשרויות העומדות בפניכם.

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.