ייעוץ לפני חקירה

אם הוזמנתם לעמוד בפני חקירה פלילית, קבלת ייעוץ לפני חקירה מעורך דין פלילי מומחה הינה חיונית מאוד. על פי הדין הישראלי, לכל נחקר יש את הזכות (על פי סעיף 34 לחסד"פ) לקבל ייעוץ לפני חקירה מעורך דין פלילי באופן מיידי וללא דיחוי, והייעוץ הזה יכול ליצור הבדל מהותי מאוד בצורת החקירה, בתוצאות שלה ובהליך הפלילי כולו.

חשוב להבין כי זימון לחקירה במשטרה, בין אם מדובר בזימון טלפוני ובין אם בעת מעצר של החשוד, מבוצע על מנת לאסוף ראיות נוספות או הוכחות תומכות אשר יוציאו את החשוד אשם בעבירה הפלילית. לכן, כל תגובה של החשוד, תנועת גוף או אפילו שתיקה, יכולות להשפיע על ההליך ועל ההחלטה על הגשת כתב אישום.

קבלו ייעוץ, גם אם אינכם אשמים

הנטייה של רבים בציבור הישראלי היא לזלזל בעבודת המשטרה. רבים בטוחים כי גם אם הם אשמים, אין למשטרה די ראיות להוכיח זאת, ואם הם אינם אשמים – בטוחים כי הם יצאו מהחקירה כאשר ידם על העליונה, וזה לא תמיד ככה.

קבלת ייעוץ מעורך דין וליווי משפטי לחקירה יראו לחוקרי המשטרה כי אתם לא מזלזלים ומתכוונים להגן על עצמכם בצורה הטובה ביותר, מה שישפיע בצורה משמעותית על מהלך החקירה ויאפשר לכם למצות את הזכויות שלכם עד תום.

הזכות להתייעץ עם עורך דין

לכל נחקר תחת אזהרה שמורה הזכות להיוועץ עם עורך דין פלילי טרם החקירה וטרם שיגיב על החשדות העומדים נגדו ובגינם הוא נחקר. לא פעם חשודים לא מנצלים את הזכות הזו מתוך מחשבה שההתייעצות תגרום למשטרה לחשוד בהם יותר, אך זה כלל לא נכון.

במסגרת הייעוץ תקבלו הדרכה להתמודד מול החקירה, תבינו את דרכי החקירה על מנת שתוכלו להתמודד איתן ותלמדו כיצד לשמור על עצמכם מפני הפללה עצמית או מסירת מידע ללא צורך.

לדוגמא, נחקרים רבים לא מודעים לכך שלחוקרי המשטרה מותר לשקר להם בעת החקירה. כך שלא מעט פעמים חוקרי המשטרה מטיחים חשדות או כיווני חקירה שיש להם בתור עובדות, וכאשר הנחקר מודה בכך מתוך מחשבה כי השוטרים כבר מודעים למעשה, הוא מפליל את עצמו, מה שיהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לבטל לאחר מעשה.

חשיבות ההבנה של שיטות החקירה המשטרתיות

כאשר תקבלו ייעוץ לפני חקירה פלילית עורך הדין יעניק לכם מידע על שיטות החקירה המשטרתיות ויתן לכם הדרכה אשר תסייע לכם להתמודד עם החקירה בצורה הרבה יותר טובה והרבה יותר נכונה.

קודם כל, חשוב להבין כי חוקרי המשטרה מנוסים מאוד בשיטות אשר יאפשרו להם להוציא את המידע לו הם זקוקים מהנחקר, ולכן הנחקרים צריכים להבין את המשמעות הזו ולדעת כיצד להתנהל מול חוקרי המשטרה באופן נכון, מה שימנע מהם לבסס את הראיות נגדו בשל החקירה.

חוקרים יכולים להשתמש בשיטות של הפעלת לחץ על הנחקר, בשקרים וסילופים שונים, הארכת החקירה למשך זמן רב, מה שיתיש את הנחקר ועוד. בשל כך, נחקרים רבים מגיעים למצב בו הם מודים באשמה או מוסרים מידע אשר מבסס את האשמה נגדם, גם מבלי שהם שמים לב לכך.

חשוב להבין כי מידע שתמסרו במסגרת החקירה יכול לשמש כראיה נגדכם או לבסס ראיות קיימות ולכן חשוב מאוד להיות ערוכים ומוכנים לחקירה על מנת שתוכלו להתמודד איתה בצורה הטובה והנכונה ביותר.

זיהוי שיטות חקירה בלתי חוקיות

החוקרים לא יכולים לעשות כל מה שהם רוצים כדי להוציא את האמת מהנחקר, וישנן שיטות חקירה לא חוקיות אשר יכולות לפסול את החקירה כולה או אפילו להוביל לסגירה של התיק. במסגרת ייעוץ לפני חקירה החשוד יקבל מעורך הדין מידע על השיטות הללו כך שהחשוד ידע לזהות את השיטות הללו במסגרת החקירה ואף למסור על כך מידע לעורך הדין שלו, מה שיסייע לעורך הדין מאוד בניהול ההליך הפלילי נגד אותו חשוד.

לכן חשוב מאוד לפנות לקבלת ייעוץ לפני חקירה מעורך דין מקצועי ולהיות מוכנים לקראת החקירה בצורה הטובה ביותר.

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.