תאונות תלמידים

כל הורה אשר שולח את היקר לו מכל, הילדים שלו, אל המסגרות החינוכיות, רוצה להיות בטוח כי הוא יחזור בשלום אל ביתו. יחד עם זאת, תאונות תלמידים מתרחשות לא מעט. לעיתים בשטח המוסדות החינוכיים ולעיתים גם בדרך אל המוסד או חזרה ממנו.

לכן, כל תלמיד בישראל מגיל 3 ועד גיל 18 שנים אשר רשום במסגרת חינוכית מטעם משרד החינוך מבוטח על פי החוק בפוליסת ביטוח תאונות תלמידים. מדובר בפוליסת ביטוח אשר מעניקה כיסוי מלא לכל פציעה של ילד, בכל יום ובכל שעה, ולאו דווקא כאשר הוא נמצא במסגרת החינוכית בה הוא לומד.

לאילו נזקים מעניקה כיסוי פוליסת ביטוח תאונות תלמידים?

  • נכות – בין אם מדובר בנכות זמנית ובין אם מדובר בנכות לצמיתות.
  • שיפוי כספי בגין הוצאות נדרשות על ציוד רפואי ואביזרי עזר להם זקוק התלמיד בגין הפציעה.
  • כיסוי עבור קרובי משפחה של התלמיד אשר היו שותפים בפעילות הקשורה למסגרת החינוכית ונפצעו הם באותה מסגרת.
  • כיסוי עבור טיפולים דנטליים.
  • פיצוי כספי למשפחה במקרה של מוות.

חשוב להדגיש כי הפוליסה מכסה את התלמיד 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה, מה שאומר שלא משנה היכן התלמיד נפגע, כל עוד הוא רשום במסגרת חינוכית כלשהיא, הוא מכוסה.

מה עושים במקרה של פגיעה?

חשוב לדעת כי לעומת פוליסות ביטוח אחרות, פוליסת ביטוח תלמידים הינה קצרת מועד, מה שאומר שבמקרה של פגיעה חשוב מאוד לפעול במהירות. לפני שאתם פונים אלינו להכנת החומר, ייעוץ משפטי והגשת תביעה מתאימה, חשוב מאוד שתתחילו עם איסוף של כל החומר.

פנו מיד אל מזכירות בית הספר או המוסד החינוכי אשר נדרש לספק לכם טופס הודעה על תאונה, ועל פי החוק המסגרת החינוכית מחויבת למלא עבורכם את הטפסים ולסייע לכם בכל הנדרש וכן לספק לכם העתק של הפוליסה.

בנוסף, חשוב מאוד לשמור כל מסמך רפואי, גם אם הוא נראה לכם פחות משמעותי. עורכי הדין המקצועיים שלנו ידעו לאסוף את כל החומר הזה, להבין את פרטי המקרה ולוודא שתקבלו את מלא הפיצויים המגיעים לכם במסגרת המקרה הנדון.

מתי יש לפנות אל עורך דין תאונות תלמידים?

את הפניה אל עורך הדין חשוב לבצע כמה שיותר מוקדם. ככל שתפנו אל עורך הדין מהר יותר, כך הוא יוכל לבחון טוב יותר את המקרה וכך יהיה הרבה יותר קל לתבוע את הזכויות המגיעות לכם ולקבל אותן מבלי לעבור על חוקי ההתיישנות.

אל עורך דין מומחה בתחום יש לפנות בכל מקרה. לא משנה באיזו פגיעה מדובר, ועד כמה היא חמורה, עדיין יתכן כי יש זכויות המגיעות לכם ופיצויים מתאימים אשר יכולים להיות משמעותיים באותה התקופה, וכמו כן – ישנם מקרים בהם ניתן לתבוע פיצויים גם מחברת הביטוח המבטחת את התלמיד אך גם מגורמים אחרים. לדוגמא, אם הילד נפל ונחבל בשל בור פתוח במדרכה בדרך אל בית הספר, גם הרשות המקומית אשר אמורה להיות אחראית לכך שלא יהיו גורמים נזקיים כאלו תשא באחריות.

מה יכול להיות גובה הפיצוי?

גובה הפיצוי במקרים של תאונות תלמידים תלוי בהרמה מאוד נתונים שונים, אך באופן כללי ניתן לומר כי הוא יעמוד על סך ממוצע בהתאם לנתונים להלן:

  • מקרים של מוות מתאונה חלילה: רוב המבוטחים יהיו זכאים בפיצויים של כ 150,000 ₪.
  • במקרים של נכות קבועה: צריכים להיקבע אחוזי הנכות וכאשר הם עומדים על למעלה מ 10% הם מזכים את המבוטח בסכום פיצויים של כ 40,000 ₪ ומעלה, ובמקרים קשים מצטבר גם מענק חומר והכל יחד יכול להצטבר גם לכדי 600,000 ₪ ויותר מכך.
  • נכות זמנית: קביעת תקופה שבה התלמיד מרותק למיטה או למוסד רפואי, וההורים צריכים להיעדר מעבודתם על מנת לטפל בו. במקרים כאלו חברת הביטוח תשלם כ 213 ₪ בממוצע ליום, ובאשפוז בבית החולים עוד כ 150 ₪ לכל יום של אשפוז.

מידע חשוב שיסייע להתמודדות עם תאונת תלמידים של הבן שלכם

אם יש משהו שיקר לכל אחד מההורים בעולם אלה הם הילדים שלו, ולכן מקרים של תאונות תלמידים, בין אם מעורבים בהן תלמידים צעירים במיוחד ובין אם יחסית מבוגרים, אלה הם תמיד מקרים לא נעימים. במידה ואחד מהילדים שלכם עבר תאונה במסגרת בית הספר או מחוצה לו, הרי שאתם צריכים לדעת איזה פיצויים מגיעים לו בשל כך, והמדריך שלפניכם יכול לעזור לכם להבין זאת.

השלב הראשון: הכרת הזכויות של הילד

כל ילד במדינת ישראל מבוטח בביטוח שנקרא ביטוח תאונות אישיות תלמידים. רוב ההורים בכלל לא מודעים לכך שיש לילדים שלהם ביטוחים מפני תאונות תלמידים, ולכן השלב הראשון הוא רק לדעת שדבר כזה בכלל קיים, מה שלצערנו רבים לא מודעים אליו.

השלב השני: בכל חומרת תאונה ישנו פיצוי

השלב השני הוא לדעת שזה לא משנה אם התאונה הייתה חמורה במיוחד או לא, כי בכל מקרה הבן שלכם יהיה זכאי לקבל פיצוי בגובה כזה או אחר מחברת הביטוח.

השלב השלישי: להתייעץ עם מי שצריך

מובן שלבד יהיה לכם קשה לדעת כיצד להתנהל אל מול חברת הביטוח ואיזה פיצוי לדרוש, ולכן השלב השלישי במדריך הוא להבין שכדאי לכם לקבל עזרה. מי שיכול לעזור לכם הוא עורך דין נכות ותאונות מומחה, וככל שתפנו אלינו כזה מהר יותר כך תוכלו לקבל טיפול יעיל יותר בעניין.

השלב הרביעי: יוצאים למאבק

בתי משפט אלה לא מקומות שנעים לבלות בהם ואיש לא רוצה להגיע למצב כזה, אך יחד עם זאת, לעיתים זה בלתי נמנע. אתם חייבים להכין עצמכם, ואת הבן שלכם, לקראת מה שעתיד לקרות וכדאי מאוד להיות סבלניים. אנחנו מצידנו נעשה הכל על מנת שהתהליך יהיה נוח ומהיר עד כמה שאפשר, בין אם מדובר בתביעות של תאונות תלמידים ובין אם תאונות עבודה.

 

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.