אובדן כושר עבודה וימי מחלה

חוק דמי מחלה במדינת ישראל קובע כי עובד זכאי לצבירה של 1.5 ימי מחלה בכל חודש עבודה. כך שבמידה והעובד חלה, הוא זכאי לקבל משכורת על ימי המחלה בהתאם לצבירה שלו, ועד למקסימום של 90 ימי מחלה רצופים.

מהן הזכויות של העובד במקרה של אובדן כושר עבודה?

אובדן כושר עבודה הינו מונח המתאר מצב בו בשל מחלה פיזית או נפשית, או בשל תאונה כזו או אחרת, העובד אינו יכול להמשיך ולהתפרנס כפי שיכל לעשות קודם המקרה. חשוב להדגיש כי אובדן כושר העבודה יכול להיות זמני ויכול להיות מצב גם של אובדן כושר עבודה קבוע אשר מסתיים עם הגיעו של העובד לגיל הפנסיה (נכון למועד כתיבת שורות אלו – 67 לגברים ו 62 לנשים).

במקרה כזה, בשלב הראשון העובד מקבל את ימי המחלה אותם הוא צבר במהלך השנים בהן עבד אצל אותו מעסיק, ולאחר שלושה חודשים בדרך כלל, העובד זכאי לקבלת פיצויים מחברות הביטוח בהן הוא מבוטח מטעם העבודה או בפוליסות ביטוח פרטיות.

הפיצויים הללו יכולים להיות משמעותיים מאוד, ובהתאם לפגיעה יכולים לאפשר לעובד להגיע למצב בו הוא יכול לממן את ההוצאות הרפואיות שלו בצורה הרבה יותר טובה, יכול לקבל שיפוי אשר מאפשר לו להחזיק את עצמו מבחינה כלכלית בתקופה בה הוא לא יכול לעבוד וכדומה. לכן חשוב מאוד במקרים של אבדן כושר עבודה, או בכל מצב של פגיעה אחרת בזמן העבודה או בהקשר אליה, לפנות אל עורך דין מקצועי ומומחה בתחום אשר ילווה אתכם ויעניק לכם ייעוץ לאורך כל הדרך.

צוות המשרד שלנו יעשה הכל בכדי שתוכלו לקבל את כל הזכויות המגיעות לכם במקרה של אובדן כושר עבודה, מה שיאפשר לכם לעבור את תקופת הטיפולים, וגם את התקופות העתידיות אשר יתקשרו לכך, בצורה הרבה יותר טובה.

מה קובע חוק דמי מחלה?

כאמור, על פי חוק דמי מחלה העובד זכאי לצבירה של יום וחצי על כל חודש בהן הוא עבד אצל המעסיק. יחד עם זאת, לא מעט פעמים מגיעים אלינו עובדים אשר גילו כי המעסיק לא דיווח עליהם בצורה תקינה, החסיר נתונים חשובים מתלוש השכר שלהם וכדומה, או שהוא מנסה להתחמק מתשלום ימי המחלה המגיעים לעובד במקרה של אובדן כושר עבודה.

בכל מקרה כזה אנו מלווים את העובד בהגשת תביעה משפטית כנגד המעסיק עד למיצוי זכויותיו המלאות של העובד. חשוב להבין כי לעיתים אפילו אין צורך בהגעה לתביעה משפטית ולעיתים רק העובדה שעורכי דין מקצועיים מעורבים בתיק מספיקים על מנת להגיע לפשרות ולהשיג עבור העובד את כל הזכויות המגיעות לו, וגם במקרים בהם אין מקום לפשרות, אנו מלווים את הלקוחות שלנו לאורך כל הדרך בתביעה המשפטית ועד למיצוי כל הזכויות המגיעות להם על הצד הטוב ביותר.

מה עושים במקרה של אובדן כושר עבודה זמני?

בשל העובדה שניתן לממש עד 90 ימי מחלה, בדרך כלל ברוב פוליסות הביטוח הפרטיות ישנה תקופה של 90 ימים לאחר הפגיעה על מנת לקבל פיצויים או קצבאות שונות. תקופת ההמתנה הזו מבוססת על כך שבמהלך אותה תקופה העובד יקבל תשלום על בסיס ימי המחלה אותם הוא צבר, שכן במידה ומדובר באובדן כושר עבודה זמני ייתכן כי העובד ישוב לאיתנו עוד טרם סיום תקופת ההמתנה והתשלום בגין ימי המחלה.

לכן חשוב מאוד לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר על מנת להבין כיצד לנהוג ומה ניתן לעשות בהתאמה למקרה הספציפי שלכם.

מה חשוב לעשות כאשר מגישים תביעת אובדן כושר עבודה?

  1. בדקו האם יש לכם כיסוי בקרן הפנסיה בתור פנסיית נכות או פוליסת אובדן כושר עבודה. לעיתים הכיסוי למקרים של תאונות עבודה ואובדן כושר עבודה נמצא בחלקו בתוך קרן הפנסיה ולכן במצב כזה יש להפעיל גם את ביטוח אובדן כושר העבודה וגם את קרן הפנסיה על מנת לקבל את הפיצויים המתאימים. ישנם מקרים בהם פוליסת אובדן כושר העבודה כוללת השלמה לסכום הביטוח אשר תשלים את גובה הפיצוי לעד 75% מסך ההכנסה של המבוטח טרם הפגיעה.
  2. במידה והכיסוי לתביעות של אובדן כושר עבודה נמצא בתוך קרן הפנסיה אתם תדרשו לממש את כל ימי המחלה אשר נצברו לזכותו של העובד טרם קבלת התשלום, אך חשוב להתייעץ עם עורך דין נכות מומחה לפני שעושים זאת שכן יכולה להיות משמעות ממשית יותר לימי המחלה הצבורים.
  3. חשוב להגיש מסמכים מדוייקים ומפורטים הכוללים תאריכים מדוייקים של מקרה התאונה.

 

כפי שכבר כתבנו קודם, העבודה עם עורך דין מומחה ומקצועי במקרים כאלו היא קריטית. אתם חייבים לעבוד עם בעל מקצוע מומחה בתחום ולהיות בטוחים כי התהליך יבוצע בצורה נכונה. חברות הביטוח יחפשו את השגיאות ואת המידע החסר בכדי למשוך אתכם עוד יותר או להעצים את הבירוקרטיה ואף לבטל את התביעה ולכן אל תנסו לעשות את זה לבד.

בכל מקרה בו אתם עומדים במצב של אובדן כושר עבודה, ולא משנה אם מדובר במצבר זמני או קבוע – אל תשארו לבד!

פנו אלינו ועורכי הדין המנוסים והמומחים במשרד שלנו ישמחו ללוות אתכם לאורך כל הדרך ולסייע לכם למצות את כלל הזכויות המגיעות לכם בצורה הטובה ביותר!

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.