אובדן כושר עבודה זמני

כאשר אדם מאבד את כושר העבודה שלו, בשל תאונות עבודה או כל בעיה אחרת, יכולת ההשתכרות שלו נפגעת בצורה משמעותית, ולכן החוק במדינת ישראל קובע כמה מקורות מהן הנפגע יכול לקבל פיצויים כספיים או קצבאות שונות אשר יסייעו לו בתקופה בה הוא לא יכול לעבוד דרך תביעות אבדן כושר עבודה.

לא מעט נפגעים מגיעים אלינו כאשר הם בטוחים כי מקור הפיצויים היחידי הנכון להם הוא המוסד לביטוח לאומי, אך זה לא נכון. מלבד הביטוח הממשלתי ישנן עוד קרנות פיצויים, פוליסות ביטוח ומקורות שונים אשר יאפשרו לכם לקבל פיצויים מתאימים בהתאם להיקף הפגיעה, גובה הנכות ועוד.

מהו אובדן כושר עבודה זמני?

המונח אובדן כושר עבודה זמני מתייחס למצבים בהם הנפגע אינו יכול לשוב לעבוד ולהתפרנס באותה צורה כפי שבה התפרנס טרם הפגיעה, ובאופן אשר מוביל לירידה בהכנסות שלו בנפח של יותר מ25% לעומת התקופה שקדמה לפגיעה (לרוב, שלושה חודשים טרם הפגיעה ושלושה חודשים אחריה).

במקרה כזה, הנפגע זכאי לקבלת פיצויים וקצבאות שונות עד להחלמה מלאה.

תחומי האחריות של המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מכסה כל תושב במדינת ישראל מגיל 18 ומעלה, ומעניק דמי פגיעה לנפגעים אשר עברו תאונות עבודה או מחלות שהוכרו כמחלות שהתפתחו בשל העובדה. הביטוח הלאומי מעניק דמי פגיעה לתקופה של 90 ימים לכל היותר, ובמידה ולאחר שלושה חודשים נותרה נכות זמנית, ייתכן כי תאושר גמלת נכות מעבודה כמענק חד פעמי או בתשלום חודשי קבוע בהתאם להחלטה של ועדה רפואית.

תחומי האחריות של חברות הביטוח הפרטיות

כיום עובדים רבים מכוסים בביטוחים משלימים בחברות ביטוח פרטיות אשר מזכות את הנפגע בפיצויים נוספים מעבר לקצבאות הביטוח הלאומי. חשוב לדעת כי לא כל פוליסה מכסה אובדן כושר עבודה זמני, וישנן פוליסות אשר מעניקות שיפוי כספי רק במידה והנפגע לא יכול לעסוק בשום תחום עיסוק אחר, ולאו דווקא אם זה רק במקצוע בו עסק קודם התאונה, ולכן חשוב לבדוק לעומק את תנאי הפוליסה.

בסופו של דבר חברות הביטוח יכולות למצוא אין ספור תירוצים על מנת להתחמק מהאחריות ולכן חשוב לפנות אל עורכי דין מקצועיים בתחום אשר יעניקו לכם את ההגנה הדרושה ויוודאו כי תקבלו את כל הזכויות המגיעות לכם.

מה יכול להוביל לדחיה של תביעת אבדן כושר עבודה?

ישנם לא מעט מקרים בהם למרות איבוד כושר העבודה של העובד, עדיין התביעה שלו עשויה להידחות. נימוקי הדחיה של התביעה יכולים לכלול אי קיום של תנאי הביטוח (לדוגמא, אמנם הוא איבד את היכולת שלו לעבוד בתחום בו עסק קודם אך הוא יכול לעבור לעיסוק בתחום אחר), הסתרת מידע בעת החתימה על הפוליסה, מקרים חריגים בהם חברת הביטוח טוענת כי הפגיעה היא תוצאה של רשלנותו של הנפגע, לדוגמא – תאונת עבודה אשר התרחשה תוך כדי שימוש של העובד בסמים או אלכוהול.

יחד עם זאת, לא תמיד הדחיה של חברות הביטוח היא מוצדקת, ולכן גם אם חברת הביטוח דחתה את התביעה שלכם זהו לא סוף פסוק ואנו נוכל לבדוק את המקרה ולומר לכם האם יש מקום לפנות אל בית המשפט ולדרוש מחברת הביטוח לעמוד בתנאים ולספק לכם את הפיצויים המגיעים לכם, או אם לא.

אילו חומרים חשוב להכין לטובת הייעוץ הראשוני?

בכדי שנוכל לבצע אבחון ראשוני מקדים של התיק שלכם על ידי עורך דין נכות ולספק לכם חוות דעת ראשונית על המצב שלכם ועל הזכויות שיכולות להגיע לכם, עליכם להכין את החומרים הבאים:

  • מסמכי הפוליסה עליה אתם חתומים.
  • תנאי הפוליסה עליהם חתמתם.
  • מסמכים רפואיים רלוונטיים המעידים על הפגיעה, ההשלכות שלה, הוצאות לצורך מימון הטיפולים הרפואיים וכדומה.
  • ההתכתבות עם חברת הביטוח, הדיווחים שהעברתם לה וכל תקשורת שהיתה ביניכם.

ייתכן כי על פי המקרה הנדון אנו נבקש חומרים נוספים.

לאחר שנקבל מכם את כל החומרים הללו נוכל לבדוק אותם לעומק ולתת לכם חוות דעת ראשונית לגבי המצב ומה כדאי לעשות.

 

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.