חזרתי לעבודה אחרי תאונת עבודה

אם נפגעתם במהלך העבודה, בין אם זה קרה במסגרת תאונת דרכים במהלך העבודה או בכל פגיעה אחרת, וכעת אתם חוזרים אל מקום העבודה שלכם, ישנם כמה נושאים שחשוב שתדעו עליהם ותקנות חוקיות אשר מדברות על חזרה לעבודה לאחר תאונת עבודה.

שינוי תנאי העבודה בגין התאונה

במידה ורופא תעסוקתי קובע כי לאחר ההחלמה העובד כשיר לשוב לעבודה הקודמת שלו בדיוק באותם תנאי עבודה, אין כל מניעה לעשות זאת, אך ישנם מקרים בהם ההחלמה ממושכת יותר והרופא יכול לקבוע כי העובד רשאי לחזור לעבודה אך ורק אם זה יהיה בהיקף שעות קטן יותר, בתנאי עבודה נוחים יותר, הפחתה של עבודה פיזית או כל מגבלה אחרת.

במידה והמעסיק אינו יכול לקבל את התנאים החדשים הללו, והוא לא יכול להמשיך להעסיק את העובד תחת המגבלות אותן קבע הרופא התעסוקתי, העובד רשאי להתפטר בדין מפוטר, כך שלמרות שהוא עצמו מתפטר, הא נחשב בעיני החוק בתור מפוטר וזכאי לכל הזכויות הנובעות מכורח זה.

פגיעה בתנאים הסוציאליים בעקבות שינוי בהיקף המשרה

במידה ובשל תאונת העבודה העובד יכול לשוב לעבודה רק בהיקף משרה מצומצם יותר מלפני כן, הוא עשוי לאבד את הזכויות הסוציאליות להן היה זכאי קודם לכן. לכן, על פי החוק במידה ובשל תאונת עבודה העובד חוזר להיקף משרה קטן יותר ובשל כך לשכר נמוך יותר, כל ההפרשות לפיצויים, לקרנות הפנסיה, חישוב ימי ההבראה והחופשה וכדומה, כל אלו יחושבו על פי השכר הקודם שהיה מרוויח טרם תאונת העבודה.

תשלום ביטוח לאומי בגין חזרה לעבודה במשרה חלקית

עובד אשר חוזר לעבוד במשרה חלקית בדרך כלל לא מקבל פיצוי על כך מהביטוח הלאומי למעט מקרים חריגים, ולכן במקרים כאלו הצוות המשפטי שלנו עושה כל מה שניתן על מנת להשיג לעובד את הפיצויים המתאימים בכל דרך אפשרית.

יחס מזלזל במקום העבודה לאחר החזרה

לא מעט עובדים מדווחים כי לאחר תאונת עבודה היחס במקום העבודה כלפיהם שונה, במיוחד אם הם לא יכולים לבצע בדיוק את אותה עבודה כמו קודם לכן. אם המצב אצלכם דומה, חשוב שתפנו אלינו כמה שיותר מוקדם בכדי להבין כיצד למצות את הזכויות המשפטיות שלכם, ולפני שאתם קמים ועוזבים תבצעו צעדים נכונים שיאפשרו לכם לקבל על כך שיפוי מתאים.

חזרה לעבודה בזמן הנכון והמתאים

ישנו נושא שלא רבים מתייחסים אליו, אך הוא חשוב ומשמעותי מאוד, והוא נושא החזרה לעבודה בזמן הנכון.

לא מעט אנשים אשר חוו פגיעות שונות מחפשים את ההזדמנות הראשונה לחזור אל העבודה. לעיתים זה מתוך חשש לאבד את מקום העבודה שלהם או את החשיבות שלהם אל מקום העבודה ולעיתים מתוך כך שהקצבאות להן הם זכאיים לא מספיקות והם רוצים לחזור לעבוד כמקודם.

יחד עם זאת, זה לא כל כך פשוט. חזרה לעבודה מוקדם יותר עלולה להיות מסוכנת ולגרום לנזקים רבים לעובד, גם נזקים פיזיים שכן תקופת ההחלמה שלו עדיין לא הושלמה, וגם נזקים נפשיים בכך שהוא יחזור לעבודה לא מספיק מוכן ולא באמת יוכל לבצע את העבודה שלו בצורה טובה וכפי שעשה קודם לכן.

בנוסף, במידה ועדיין מתנהלים הליכים משפטיים סביב הפגיעה, לא בטוח שיהיה נכון עבור העובד לנסות לחזור לעבודה אם הוא לא באמת מוכן לכך, שכן הדבר עשוי לפגוע גם בהליך המשפטי.

לכן, גם אם בוערת בכם התשוקה לחזור לעבודה חשוב שתתייעצו עם עורך דין מקצועי ותקשיבו לחוות הדעת הרפואיות. במידה ותחזרו לעבודה לא מוכנים, ללא הסכמה רפואית לכך, והמצב שלכם יחמיר או תגרם פגיעה נוספת, ייתכן כי כבר לא תהיו זכאיים לאותם פיצויים ולאותו סיוע כמו קודם.

 

תובעים פיצויים? בקשו חוות דעת מקצועית של מומחה לפני החזרה לעבודה

נפגעתם בתאונת עבודה, משמע שאתם זכאים לפיצויים, אלא שקבלת הפיצויים הגבוהים מותנית בכל מיני אישורים. כדי להבטיח טיפול מקצועי, עליכם לפנות לרופא מומחה אשר יעריך את פגיעתכם ואת תפקודכם הקלוקל לאחר התאונה. ככל שתוכיחו כי מצבכם מוגבל והשתנה מן העבר, כך תזכו להגדיל את הפיצויים הכספיים. לצורך כך חפשו עורך דין תאונות עבודה המתמחה בדיני נזיקין. הוא יצליח לנתב את דרככם בין תלאות הבירוקרטיה. במאמר זה נציג את חשיבות חוות הדעת המקצועית של הרופא המומחה בהתאם לפציעתכם.  

חוות דעת רפואית היא ההוכחה העיקרית

הוכחות הן חשובות כשמדובר בתביעות ובכספים. רופא צריך לכתוב חוות דעת כדי שהנתבעים יראו את הקשר בין המצב הרפואי המגביל ובין התאונה שנגרמה בעבודה. זאת הדרך היחידה בה תוכלו להבטיח קבלת פיצויים באופן מקסימלי. עורך דין נכות ותאונות עבודה יסייע לכם להבין את כל השלבים הנחוצים. חפשו מישהו מומלץ שינחה אתכם לאורך כל הדרך!   

מומחיות חשובה!

לא תוכלו להסתפק ברופא כללי שינתח את מצבכם. אם אתם רוצים לשמור על אמינות גבוהה עליכם לאתר רופא מומחה  ולהציג את חוות דעתו המומחית בהתאם לפציעתכם, מול חברת הביטוח.

מקצועיות

רופא מומחה מתבסס על ידע קודם שלו ועל ספרות מקצועית. לכן נוטים להעריך את חוות הדעת שלו. חשוב להציגה מול פוליסת הביטוח הנתבעת במקרה של תאונת עבודה.

לדקדק בפרטים הקטנים

ככל שתפרטו על תאונתכם, הנסיבות שגרמו לתאונה, המעורבים, העדים, כך הרופא המומחה יוכל לרקום חוות דעת מקצועית ומדוקדקת. זכרו כי בפרטים הקטנים נמצאים הדברים החשובים.

אמת משתקפת בחוות דעת מקצועית

אנחנו בעד אמת! חשוב לספר את הסיפור כפי שקרה, זו הדרך היחידה והחוקית לעמוד בפני תביעה. אולם לרופא היכולת להרחיב ולפרט על מצבכם באופן מקצועי ולהשתמש במונחים רפואיים אשר ישקפו את הקושי הנוצר בחייכם לאחר הפציעה.  עו"ד תאונות עבודה יסייע לכם להגיע למטרה. הוא אשר יטרח לשלוח אתכם למומחה בתחומכם.  זכרו כי הוא המנטור העיקרי שלכם.  

לסיכום, חוות דעת היא שלב חשוב בנושא תביעת הפוליסה כשאתם נפצעים בעבודה. עו"ד תאונות עבודה  ינחה אתכם לקבל חוות דעת מקצועית ממומחה בהתאם לסוג הפציעה בה נפצעתם. חשוב לאתר עורך דין מוסמך ומיומן בתחום נזיקין כדי להבטיח פיצויים מקסימליים.

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.