סיליקוזיס

סיליקוזיס הינה מחלה אשר נגרמת כתוצאה מחשיפה לחלקיקים של סילקה חופשית. מדובר במחלה אותה ניתן לראות אצל עובדים במכרות, בזכוכית, שיש ובתעשיות דומות אחרות. בשל כך, סיליקוזיס מופיעה ברשימת מחלות המקצוע המוכרות והחולים בה יכולים לקבל הכרה כחולים במחלת מקצוע מול הביטוח הלאומי.

חשוב לדעת כי תהליך הפגיעה של סיליקוזיס, אשר פוגעת בריאות, הינו תהליך שיכול לקחת זמן רב וההתפרצות של המחלה יכולה להתרחש גם שנים לאחר הפגיעה כך שלא תמיד הם מקשרים את המחלה אל אותה עבודה, ולכן חשוב מאוד להכיר את הזכויות והחולים בסיליקוזיס או בני משפחתם חייבים להתייעץ עם עורך דין מקצועי בתחום על מנת למצות את כל הזכויות המשפטיות המגיעות להם.

כיצד מתפתחת מחלת הסיליקוזיס?

למרות שמדובר במחלה אותה ניתן למנוע, בשנים האחרונות אנו עדים להתפרצויות אפידמיות של סיליקוזיס בכל רחבי העולם וכן, גם בישראל. ההתפרצויות הללו מגיעות כתוצאה מחשיפה למוצר אשר בו משתמשים בעיקר לעיצוב של שיש, ובמיוחד אבן קיסר. אבן קיסר מכילה מעל ל 93% של סיליקה, והעובדים אשר עובדים בליטוש וחיתוך של השיש הזה חושפים את עצמם לכמויות גדולות מאוד של חלקיקי סיליקה חופשיים.

בשל העליה המשמעותית בשימוש באבן קיסר במטבחים, והעליה המשמעותית בעבודות החלפת מטבחים והתקנות של מטבחים חדשים בבתים, הרבה יותר ממה שהיה בעבר, כיום ניתן לראות בישראל לא מעט חולי סיליקוזיס, וחלק גדול מהם אפילו לא מאובחנים.

במקרים של חולי סיליקוזיס המאובחנים רואים לא מעט מקרים שהמחלה מתקדמת במהירות רבה מאוד, מובילה לאי ספיקה נשימתית, צורך בהשתלות ריאה והשפעה על כלל מערכות הגוף בצורה משמעותית מאוד.

כיצד מטפלים במחלה?

אחת הבעיות המשמעותיות במחלת סיליקוזיס, מחלה אשר הופכת אותה להרבה יותר מסתם מחלת מקצוע, היא הבעיה שכיום עדיין אין טיפול למחלה, מלבד השתלת ריאה, דבר שקשה מאוד לבצע. הסיפטומים של המחלה מונעים מהאדם להמשיך לעבוד בצורה תקינה ובשלבים מתקדמים הוא כבר יתקשה לתפקד באופן כללי, אך כל עוד לא יהיה ניתן לבצע השתלת ריאה, לא ניתן להציע לו טיפול אחר.

לכן, חולים במחלת סיליקוזיס חייבים לקבל את התמיכה של הביטוח הלאומי ושל גמלאות שונות אשר יסייעו להם לחיות בצורה סבירה ולהמשיך להחזיק את עצמם גם כאשר הם חולים במחלה הלא פשוטה הזו. הקצבאות הללו יכולות לסייע לעובדים החולים להמשיך להחזיק את עצמם מבחינה כלכלית ולאפשר לעצמם מחיה סבירה וכלכלת משפחה יציבה יחסית גם בתקופה בה הם לא יכולים לעבוד בשל המחלה ממנה הם סובלים, בדיוק כמו מחלות מקצוע אחרות כמו סרטן העור בעבודה או אסטמה בעבודה.

לכן, אם אתם, או אדם קרוב לכם, סובלים ממחלת הסיליקוזיס, פנו אלינו עוד היום ונתחיל יחד את התהליך למיצוי כלל הזכויות המגיעות לכם.

הגשת תביעה אל המוסד לביטוח לאומי

עובד אשר חלה במחלת  הסיליקוזיס בשל תנאי העבודה שלו יכול להגיש תביעה א המוסד לביטוח לאומי על מנת שיכיר במחלה בתור מחלת מקצוע וכך אותו עובד יהיה זכאי לזכויות שונות כמו קצבאות, מענקים, סיוע במימון ההוצאות הרפואיות ועוד.

חשוב להתחיל את התהליך כבר מההתחלה בצורה נכונה. תביעה אשר לא תוגש בצורה נכונה עלולה להידחות על ידי הביטוח הלאומי, ואז יהיה צורך בפניה אל בית הדין לענייני עבודה, מה שיהפוך את התהליך למורכב יותר.

לכן חשוב לפנות אל עורך דין מקצועי כמה שיותר מוקדם ולבצע את התהליך בצורה הטובה ביותר שיש על מנת לזרז את האישורים ולקצר את הבירוקרטיה.

קביעת אחוזי נכות

לאחר ההכרה על ידי הביטוח הלאומי, העובד יעמוד בפניה ועדה רפואית אשר תקבע את אחוזי הנכות הרלוונטיים, מה שישפיע על הזכאות למענקים הכספיים ועל הגובה של המענקים עצמם. לדוגמא, במידה ואחוזי הנכות ייקבעו במספרים של בין 10% לבין 19% העובד יקבל מענק חד פעמי אשר תלוי בגובה המשכורת שלו ותלוי באחוזי הנכות אשר ייקבעו, במידה ואחוזי הנכות יהיו מעל ל 20% תקבע קצבה חודשית בהתאם לגובה המשכורת של העובד ולאחוזי הנכות אשר נקבעו לו (וייתכנו גם תוספות בשל אובדן כושר עבודה).

לכן התוצאות של הועדה הרפואית הינה חשובה מאוד וחשוב להגיע אליה מוכנים ועם כל החומר הנדרש.

עו"ד אורטל מוסקוביץ

אורטל היא אמא לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ואישתו של פיני.
סיימה לימודי משפטים בשנת 2009.
סיימה לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות בשיווק בהצטיינות בשנת 2010.
הצטרפה כחברה בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיימה את לימודיה התיכוניים בבית הספר אלדד במגמה פסיכולוגיה סוציולוגיה.
התגייסה בשנת 2001 ואת שירותה הצבאי העבירה כמאבחנת מחקר בבית הספר למודיעין שבגלילות – בה"ד 15.

עו"ד אורטל מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, צוואות וירושות והוצאה לפועל.

עו"ד פנחס מוסקוביץ

פיני הוא אב לשלושה ילדים: טום, מאיה ובן ובעלה של אורטל.
סיים לימודי משפטים בהצטיינות יתרה (SUMMA CUM-LAUDE) בשנת 2009.
סיים לימודי מנהל עסקים M.B.A – התמחות במימון בשנת 2010.
הצטרף כחבר בלשכת עורכי הדין בשנת 2011.

סיים לימודיו התיכוניים בבית הספר אורט השומרון בנימינה במגמה הריאלית פיסיקה אלקטרוניקה.
התגייס בשנת 2002 לקורס טייס, שירת כמש"ק במודיעין חיל האויר וכרב סמל פלוגתי בבסיס טירונות. משרת מילואים פעיל כרב סמל פלוגתי בגדוד חי"ר של פיקוד העורף.

התמחה במחלקת שוק ההון של משרד עורכי הדין מ. זליגמן ושות'.

עו"ד פנחס מוסקוביץ מתמחה בליטיגציה אזרחית, ייצוג בועדות רפואיות, שוק ההון ומשפט מסחרי.